Tojás a kutyatálban?

A tojás értékes B vitamin forrás, no de nézzük: nyersen vagy főve add? Héjastul, vagy anélkül? Csak a sárgáját, vagy a fehérjét is? Mennyi tojást adj egy kutyának hetente?

Vedlés, szőrhullás, töredezett karmok esetén mindig hasznos lehet a tojásban lévő B vitamin, felgyorsíthatod vele a vedlési folyamatokat. 

A tojás a legmagasabb biológiai hasznosulású fehérje, magas minőségű aminosavakat biztosít, tele van értékes tápanyagokkal, ezért érdemes kiegészítened vele kutyád étrendjét. 

A tojás biológiai értéke 100, ami a legmagasabb, ezért a többi táplálék biológiai értékét ezekhez viszonyítva szokás megadni. B vitaminokat a húsban, tojásban és belsőségekben bőségesen találunk, így ha egy kutya természetes étrenden van, nyersen eszik (barfozik), akkor ebben biztosan nem szenved hiányt.

Tojássárgája

Valójában a sárgája az igazi kincs a tojásban, felturbózhatod vele kedvenced menüjét, hozzájárul a vitaminkészletek feltöltéséhez, vedlési időszakban kifejezetten hasznos. 

A tojássárgája a C vitaminon kívül szinte minden vitamint tartalmaz, még értékes D vitamint is. Van benne folsav, magnézium, cink, szelén és karotinoidok is, amelyek mind-mind jó hatással vannak az immunrendszerre.
Legjobb, ha a tojássárgáját nyersen szervírozod, mivel a benne lévő B vitaminok nagy része hőérzékeny, kivéve a biotint, ami jól ellenáll a hőnek. 

Ha főtt tojást szeretnél adni, ne főzd a tojást 3 percnél tovább, hogy minél kevésbé kevésbé károsodjanak a vitaminok. 

Tojásfehérje

A tojásfehérjében van egy fehérje, az avidin, amely megköti a biotint, azaz csökkenti annak hasznosulását a szervezetben, ezért ha nyers tojást adsz, csak a sárgáját szervírozd.
Ellenben ha megfőzöd, bátran add oda a fehérjét is, mert főzéssel az avidin javarészt inaktívvá válik. 

Legegyszerűbb, ha úgy  számolsz, hogy a kedvenced súlyát alapul véve 10 kilogrammonként heti 1 tojást adsz.

Házi tojás, bolti tojás 

Legjobb, ha friss házi tojást választasz, de ha nincs más, a bolti is megteszi! A tyúktojás helyett - amennyiben kedvenced allergiás, választhatsz kacsatojást, vagy fürjtojást is, amely kifejezetten gazdag vitaminokban. 

Tojáshéj

A tojás héját csak akkor add oda, ha a kutyádnak extra kalciumra van szüksége. Ha nyersen eteted és van csont az étrendjében, vagy főzöl neki, de kap a kalcium szükségleteinek fedezésére szolgáló étrend-kiegészítőt (pl. bio tojáshéjpor, kalcium-citrát vagy kalcium-karbonát, csontpor), ha teljes értékű kutyatápot vagy konzervet kap, nincs szüksége a tojáshéjra, akkor sem, ha kölyökkutyáról van szó.

Tojáshéjpor mint kalcium-kiegészítő

A tojás héja kalcium-karbonát tartalmú, természetes kalcium forrás, amelyből ha teheted, válassz bio minőséget.Ha olyan szerencsés vagy, hogy vannak otthon tyúkjaid, vagy tudsz házi / bio tojást szerezni, kalcium kiegészítésként a házi tojás héja tökéletes.

Egy közepes méretű (~56 grammos) tojás héja ~7 gramm, kalcium tartalma 38,6%, azaz ~ 2,7 gramm / tojáshéj.

Hogyan támogathatod a gyorsabb vedlést, illetve mit tehetsz szőrhullás ellen, ha a kutyád nem szereti a tojást, vagy netán allergiás rá?

A sörélesztő egy természetes, komplex B vitamin forrás, itt olvashatsz róla bővebben:

https://farkaskonyha.hu/soreleszto-kutyaknak-150

További kutyaegészségről, kutyaétrendről kapcsolatos témákról az Egészség a kutyatálban című könyvemben is olvashatsz (bővebben a könyvről ITT)

Previous
Previous

Kutyásként érzéketlenül?

Next
Next

Jobbak -e mint a kutyatáp: a fagyasztva szárított és a levegőn szárított eledelekről