Miért füvezik a kutyád?

Miért füvezik a kutyád? Na és ha a tied is imád legelni, miért hányja ki?  Sok a gyomorsava? Rosthiánya van? Na és egyáltalán engedd neki vagy sem?

Bár a hányás nem túl gusztusos, a kutyáknál ösztönös, normális cselekvés. A fű jót tesz az emésztőrendszernek, elősegíti a szervezet méregtelenítését.

Gyakran csupán unalomból, kedvtelésből esznek füvet. Ha az enyémeket kiviszem sétálni, úgy kell őket zavargatnom, hogy ne csak füvet zabáljanak, hanem szaladgáljanak is.

STRESSZ KUTYAMÓDRA, kényszeres fűevés

Előfordul, hogy kutyás versenyek előtt, egy feladatra várakozás közben a feszültség levezetése miatt kényszeresen füvet legelnek. Mivel jobb elkerülni, hogy épp verseny, feladat közben kezdjenek öklendezni, ezért a verseny napján szólj rá, hogy ne füvezzen.

Ha nemcsak stresszhelyzetben, hanem a mindennapokban is kényszeresen eszik füvet és láthatóan hasi diszkomfort érzete van (púposít), gondold át az étrendjét és próbáld finomítani, testre szabni. 

Ha nincs étvágya, netán láza van, természetesen vidd orvoshoz, ez a cikk csupán a fűevésről szól, nem arról amikor a kutya beteg és a fűevés csak egy a tünetek közül.

GYOMORÉGÉS és a FŰEVÉS
A túl sok és a túl kevés gyomorsav egyaránt hasi diszkomfort érzetet, gyomorégést okoz. Ilyenkor a kutyák kényszeresen füvet esznek és láthatóan idegesek, van hogy lihegnek is, fel alá járkálnak, kényszeresen padlót nyalogatnak, nyáladzanak. A gyakori fűevés lehet a gyomorsav problémák egyik tünete, de azért önmagában az, hogy a kutyád füvet eszik, nem jelenti azt, hogy savproblémái lennének.

Ha egyéb kísérő tünetek miatt mégis erre gyanakszol, első lépésként ki kell tapasztalnod, vajon a túl sok, vagy a túl kevés gyomorsav okozza a problémát. Nézd meg, egy kis extra rost (zöldség) az étrendben segít, vagy ellenkezőleg, súlyosbítja a tüneteket. 

ROSTHIÁNY
Előfordul, hogy azért füveznek, mert nincs elég rost az étrendjükben. A kutya egy opportunista ragadozó. A közhiedelemmel és a reklámok sugallataival ellentétben nem a tápot, hanem a nyers húst, a jó minőségű állati fehérjét tudja legjobban hasznosítani. A hús emésztéséhez, jobb hasznosulásához szüksége van rostra az étrendjében.

Rostok forrásai lehetnek a zöldségek, saláta, esetleg egy kis gyümölcs.
Ha komplett BARF menüt etetsz, abban mindig van zöldség, de kipróbálhatod, hogyan változnak a tünetek, ha teszel egy kis extra zöldséget a menühöz.
Választhatsz kényelmesen adagolható szárított zöldséget is, csak szórd meg vele a menüt és keverd össze.  

HA KIHÁNYJA A FÜVET

Gyakori, hogy azért füveznek, hogy meghánytassák magukat, tulajdonképpen így szabadítva meg az emésztőrendszert esetleges toxinoktól, gyomorparazitáktól, vagy egy rossz kajától, amit megettek mondjuk séta közben.

A füvet persze nem mindig hányják ki, sőt legtöbbször nem, de ha mégis, nem a világ vége.

ENGEDD -E, HOGY FÜVEZZEN?

Hacsak nem épp frissen permetezett területen jártok, hanem erdőben, réten hadd füvezzen:-)

Az enyémek is imádják a friss füvet, különösen tavasszal! Az immunrenszert is edzésben tartja, ha minél többet vagytok kint a természetben, ha jót akarsz neki, ne szeresd túl, szeresd jól: mozgasd rendszeresen, tápláld természetesen és ne aggódd túl azt ami természetes, ne kontrolláld minden ösztönös reakcióját, inkább csak figyeld meg.
A kutyák előszeretettel fogyasztanak nemcsak füvet, gyógynövényeket is és ezzel az égvilágon semmi baj nincs.
Nemcsak a fűevésre igaz., de kétségtelenül arra is: “you cannot beat mother nature” azaz az anyatermészetet nem lehet überelni”.

Next
Next

Kutyásként érzéketlenül?