Van -e keresnivalója az almának a kutyatálban?

Gyakran kérdezitek, ehet -e a kutya ilyen-olyan gyümölcsöt, zöldséget - így aztán az Egészség a kutyatálban című könyvben írtam róluk részletes listát.
Nézzük most az almát: ehet -e és ha igen, mennyit naponta? Mi a helyzet, ha allergiás a kutyád?

​Van -e keresnivalója az almának a kutyatálban?

Szeretem azokat a zöldségeket, gyümölcsöket, amely helyben teremnek és nem kell a fél világon átutaztatni őket. Van egy almafa itthon a kertben. Ősszel mind az 5 labradorunk vadássza a lehulló almákat:-) Az egyik kedvenc gyümölcsöm, a gyerekkoromat juttatja eszembe - szatmári lány vagyok.

A kutyák étrendjében ennél fontosabb szempont, hogy az alma allergiás kutyák étrendjében kiemelten hasznos, nemcsak azért, mert telis tele van értékes antioxidánssal és bővelkedik A és C vitaminban is, vagy mert akár 2-300 mg polifenolt is tartalmaz. Ami az allergiás kutya szempontjából legfontosabb: a magas quercetin tartalma.

Mi az a quercetin és miért hasznos a kutyád étrendjében?

A quercetin egy flavonoid, amely megakadályozhatja a hisztamin termelődését. Jótékony hatással van a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokra, azt pedig tudjuk, hogy az allergia a szervezetben gyulladásos folyamatokat indukál.

Amikor egy kutya allergiás, olyan mintha az egész teste lázadna a betolakodó, azaz az allergén ellen. Az eleinte egy-két tünettel járó allergia gyakran generalizálódik, elhatalmasodnak a tünetek és a kutya egyre rosszabb bőrben van. Egy allergiás kutya bőre, füle, tappancsai gyakran vörösek, gyulladtak, képesek magukat véresre, sebesre vakarni.

A tappancsok rágása, a szőr kényszeres nyalogatása, a folyamatos vakarózás, a gyulladt fülek, bűzmirigy problémák  mind-mind intő jelek lehetnek.

A quercetin nemcsak specifikusan allergia, de bármely gyulladással járó probléma, így bőrgyulladás vagy ízületi problémák esetén is hasznos a kutyád étrendjében.

Persze önmagában a quercetin, így az alma sem csodaszer - ha a te kutyád is allergiás, javaslom, szerezd be magadnak töltsd le valamelyik letölthető tananyagot vagy videot a témában a Farkaskonyha oldalon a Tudásbázisban.

Mennyi almát egyen a kutyád naponta?

Nagyobb testű kutyáknak, mondjuk 15-20 kiló súly fölött ilyenkor almaszezonban bátran adhatsz naponta egy egész almát is, kisebbeknek elegendő 1/2 ama / nap, az egészen piciknek elég ha egy cikket adsz a te almádból. 

Hámozd -e meg az almát?

Vétek lenne az almát meghámozni, a quercetin és a vitaminok jelentős része éppen a héjban található. 100 gramm alma 4-5 mg quercetint tartalmaz, ebből akár 3-3,5 mg is az alma héjában bújik meg.

Mi a helyzet az almamaggal?

Az almamag cianidot tartalmaz, ami nagy mennyiségben mérgező a kutyára és egyébként az emberre is. A kulcs  - mint annyi minden másban is - a  mérték, ugyanis  irreálisan sokat kellene enni belőle ahhoz, hogy bármiféle problémát okozzon. A cianid a magok szétrágása által tud felszabadulni, ekkor okozhat mérgezéses tünetet, de csak ha egy 10 kilós kutya legalább 50-60 almát megenne magostul. Ez nem annyira életszerű, ugye?

Ettől függetlenül ha aggódós vagy, akár ki is szedheted a magot, hogy semmiféle problémát ne jelenthessen. Sokkal jobban tarthatunk a permetszer maradványoktól, ezért az almát mindig jó alaposan mosd meg, mielőtt odaadod kedvencednek.

Miért válassz bio almát? 

Az ökológiai gazdálkodásból származó alma héján nem lesznek peszticidek, ráadásul sokkal magasabb a quercetin tartalma. Épp ezért ha például erdőben járva vadon termő almát találsz, érdemes feltankolnod vele a hátizsákodat - én mindig így szoktam. A vadon termő alma picit savanykás, de mindig isteni friss, ropogós.

Egy alma minden napra, az állatorvost távol tartja. Kétségtelenül az egyik leghasznosabb helyi gyümölcs a kutyatálban!

Previous
Previous

Jobbak -e mint a kutyatáp: a fagyasztva szárított és a levegőn szárított eledelekről

Next
Next

Nem akar enni a kutyád a hőségben?