Nem akar enni a kutyád a hőségben?


Asszondja a gazdi a kutya előtt térdelve, kétségbeesésében immár kézből szervírozva a menüt: “csak egy falatot, naaa…” “nem hiszem el, hát már ez sem kell?”

Ugye nálatok sem fordul elő ilyesmi?  :-) 

Nem ette meg a vacsiját, vigyem állatorvoshoz?” “Megunta a menüt, próbáljak ki valami mást?” - Nyáron valahogy mindig megszaporodnak az ügyfélszolgálatunkon az ehhez hasonló kérdések.
Ha a kutyád nem beteg, csak szimplán nem  eszik jól mostanában, jó eséllyel a hőség okozhatja az anomáliát.

Fenti eshetőséget elkerülendő, hoztam 9 hasznos TIPPET kánikula okozta étvágytalanságra, no de kezdjük azzal, hogy:

Mit NE csinálj, ha a kutyád nem eszi meg a kaját?

A legfontosabb, hogy ne pánikolj és ne kezdd el azonnal variálni az étrendjét: ez egyenes út lenne a soha véget nem érő válogatás felé. Ez egy teljesen normális reakció a hőségre.

Ha én lennék a kutyád és rájönnék, hogy ha a vacsira rá se nézek, kapok helyette valami igazán ínycsiklandozó ételt - onnantól tuti nem enném meg, amit elsőre elém teszel.

Amit még ennél is jobban élveznék, az lenne, ha térdelve, könyörögve, kézből próbálnál etetni. Lássuk be, egy falkában a falkavezértől ilyet nem látni. Ha a kutyád eddig is falkavezérnek hitte magát, magától értetődőnek tartja ezt a szervízt…

Alapszabály, hogy ha nem eszi meg, amit elé tettél, ne hagyd előtte és ne is csinálj nagy ügyet belőle. Nincs “csak egy kicsit, naaa, egy falatot, legalább a husit”. Maximum 5 perc után vedd el a tálat és tedd be a hűtőbe, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga.
A legjobb stratégia, ha 12-24 óra múlva újra szervírozod. Ugyanazt!

Nem eszik a kutyád a nyári hőségben?

Miért nem eszik a kutya a nyáron? 

A kutyák ösztönösen koplalnak, ha nem érzik jól magukat. Betegség esetén a szervezet a regenerációra, a gyógyulásra összpontosítja minden energiáját, az evés, az emésztés ilyenkor nem elsődleges. 

A ragadozó gyomor számára a koplalás, a heti egy koplalónap kifejezetten hasznos, ilyenkor pihen és regenerálódik az emésztőrendszer.

A kutyák nemcsak akkor koplalnak, ha betegek, gyakran akkor is, ha melegük van. Ez teljesen természetes - mi emberek sem kívánjuk a kaját annyira, mint hidegebb időben, a nyári hőség őket is megviseli.

Nyáron a melegben ha kevésbé aktívak (lassabbak, nem futnak, játszanak annyit), kevesebb kalóriára is van szükségük. Nálunk itthon a labradorok 10-15 %-al többet esznek télen, mint nyáron. 

Nem eszik a kutyád ebben a kánikulában?

9 TIPP, ha a kánikula miatt étvágytalan a kutyád

  1. Ne etesd egyből séta után, várj egy órát, mielőtt kaját adnál neki. A mozgás miatt felhevül a testük, ilyenkor nem kívánják az ételt.

  2. A szokásos napi jutalomfalat adagot csökkentsd vagy akár iktasd ki teljesen. (tudom, tudom…)
    A legrosszabb taktika, ha a családban, baráti körben valaki úgy gondolja “szegény éhes, ezt legalább megeszi”. Ha egyre több jutifalit kap, az pont olyan, mint amikor a gyereket egész nap nasikkal tömi a nagyi és este nem akar vacsorázni.

  3. Ha napi kétszer etetsz és ezt semmilyen egészségügyi körülmény nem indokolja ( pl. betegségek, gyomorsav problémák), térj át napi egyszeri étkezésre, legalább a nyári időszakban. A napi egyszeri étkezésnek több pozitív élettani hatása is van, az Egészség a kutyatálban c. könyvemben írtam bővebben róla.

  4. Ha mégis kipróbálnád, a megszokott kaja helyett mást hajlandó -e megenni, ne úgy próbáld ki, hogy leteszed elé az A menüt, majd ha nem eszi meg, leteszed a B menüt helyette. Ezzel olyat tanítanál, amit nem szeretnél - jobb ha kimarad egy étkezés és csak a következő etetésnél szervírozod a B menüt az A helyett.

  5. Ne csinálj belőle nagy ügyet, ne éreztesd vele, hogy bosszant, ha nem eszik. Ha stresszelsz, ő is stresszelni fog, ami nem lesz jó hatással az étvágyára.

  6. Próbáld ki, reggel, vagy este eszik jobb étvággyal.

  7. Ha biztos vagy benne, hogy nem beteg, hanem csak válogat, ne ess kétségbe akkor sem, ha 2-3 napig egyáltalán nem eszik.

  8. Friss ivóvíz mindig legyen előtte, ez fontos alapszabály.

  9. Az ősi kínai gyógyászat (TCM) szerint egyes húsok, zöldségek, gyógynövények hűtő, mások melegítő hatást gyakorolnak a szervezetre. Ha rákeresel, az interneten találsz listákat az egyes ételek yin-yang hatásáról.
    Nyáron preferáld a hűtő hatású húsokat (pl. nyúl, kacsa, halak) és zöldségeket (spenót, uborka, brokkoli), gyümölcsöt (görögdinnye, banán, alma, körte, áfonya, szeder) , természetes étrend kiegészítőként hűtő hatású gyógynövényeket, algát (csipkebogyópor, bio lucernapor, barna alga) válassz.

Az utolsó pontra különösen érdemes odafigyelned, ha a kutyád yang (meleg) típusú. Ezt onnan tudhatod, hogy szereti a hideg helyeket, folyton melege van, könnyen áthevül, sokat liheg, hajlamos gyulladásokra, emésztőrendszeri problémákra, száraz a bőre.
A tápoknál az egyes fehérjék hűtő-melegítő hatásának az égvilágon semmi jelentősége nincs, a táp, azaz az extrudátum mindegy milyen húsliszttel készül, ha száraztáppal etetsz, az gyorskaja, a yin-yangnak nincs jelentősége.

Ha szívesen táplálnád kedvenced természetesen, friss ételekkel, kövess be közösségi média csatornáimon hasznos tartalmakért, vagy olvasd el az Egészség a kutyatálban című könyvemet (bővebben a könyvről ITT)

Previous
Previous

Van -e keresnivalója az almának a kutyatálban?

Next
Next

További Blogcikkek